Glowpedia
Ur faktabasen · 2026-09-27

Var märkena kommer ifrån.

Till den aktuella analysen

Ursprungsländer för märkena i lexikonet, och hur ursprung hänger ihop med var märkena faktiskt säljs på de fem marknader vi bevakar.

Beräknat 2026-09-27 ur Glowpedias faktabas för de 3 245 märken som har en publicerad artikel på den här utgåvan, samt ur Glowjakts och Glowscouts prisdata för marknadsuppgifterna. Siffrorna räknas om varje dygn.

Sparad version 2026-09-27 — siffrorna ändras inte. · beräkningsregel 2026-09-10 · Vilka observationer bygger siffran på?

Nyckeltal

3 245
Märken i underlaget#
61
Ursprungsländer#
15,3 %
Nordiskt ursprung#
496
9,1 %
Ursprung i Tyskland, Österrike eller Schweiz#
295
36,7 %
Från de tre största ursprungsländerna#
1 192

Märken per ursprungsland

AntalAndel
USA522
16,1 %
Frankrike368
11,3 %
Storbritannien302
9,3 %
Italien300
9,2 %
Sverige241
7,4 %
Sydkorea221
6,8 %
Tyskland218
6,7 %
Danmark136
4,2 %
Spanien125
3,9 %
Polen108
3,3 %
Finland67
2,1 %
Förenade Arabemiraten63
1,9 %
Schweiz59
1,8 %
Australien57
1,8 %
Tjeckien56
1,7 %
Norge50
1,5 %
Nederländerna49
1,5 %
Japan39
1,2 %
Kanada27
0,8 %
Österrike18
0,6 %
Turkiet18
0,6 %
Israel18
0,6 %
Grekland15
0,5 %
Belgien14
0,4 %
Bulgarien11
0,3 %

Ursprung mot marknad: antal märken som säljs på varje marknad

AntalSverigeNorgeDanmarkFinlandTyskland
USA522422300430364309
Frankrike368243142236206180
Storbritannien302237179250207171
Italien30018078180160138
Sverige241224184190177153
Sydkorea221172164171164136
Tyskland21816475174151112
Danmark13687811246673
Spanien1257747755854
Polen10899331019180
Finland673228315725
Förenade Arabemiraten635720525143