Glowpedia
Ur faktabasen · 2026-10-01.2

Var märkena kommer ifrån.

Till den aktuella analysen

Ursprungsländer för märkena i lexikonet, och hur ursprung hänger ihop med var märkena faktiskt säljs på de fem marknader vi bevakar.

Beräknat 2026-10-01 ur Glowpedias faktabas för de 3 439 märken som har en publicerad artikel på den här utgåvan, samt ur Glowjakts och Glowscouts prisdata för marknadsuppgifterna. Siffrorna räknas om varje dygn.

Sparad version 2026-10-01.2 — siffrorna ändras inte. · beräkningsregel 2026-09-10 · Vilka observationer bygger siffran på?

Nyckeltal

3 439
Märken i underlaget#
62
Ursprungsländer#
14,6 %
Nordiskt ursprung#
501
12,2 %
Ursprung i Tyskland, Österrike eller Schweiz#
418
36 %
Från de tre största ursprungsländerna#
1 239

Märken per ursprungsland

AntalAndel
USA529
15,4 %
Frankrike379
11 %
Tyskland331
9,6 %
Italien316
9,2 %
Storbritannien305
8,9 %
Sverige245
7,1 %
Sydkorea221
6,4 %
Danmark136
4 %
Spanien128
3,7 %
Polen109
3,2 %
Finland68
2 %
Förenade Arabemiraten64
1,9 %
Schweiz62
1,8 %
Nederländerna57
1,7 %
Australien57
1,7 %
Tjeckien56
1,6 %
Norge50
1,5 %
Japan40
1,2 %
Kanada29
0,8 %
Österrike25
0,7 %
Turkiet20
0,6 %
Israel18
0,5 %
Belgien16
0,5 %
Grekland16
0,5 %
Bulgarien11
0,3 %

Ursprung mot marknad: antal märken som säljs på varje marknad

AntalSverigeNorgeDanmarkFinlandTyskland
USA529423300430364317
Frankrike379243144236206193
Tyskland33116977180155227
Italien31618179181161154
Storbritannien305237180250207174
Sverige245227185192179157
Sydkorea221172164171164136
Danmark13687811246673
Spanien1287747765856
Polen109100331029281
Finland683328315726
Förenade Arabemiraten645720525144