Glowpedia
Ur faktabasen · 2026-10-01

Var märkena kommer ifrån.

Till den aktuella analysen

Ursprungsländer för märkena i lexikonet, och hur ursprung hänger ihop med var märkena faktiskt säljs på de fem marknader vi bevakar.

Beräknat 2026-10-01 ur Glowpedias faktabas för de 3 398 märken som har en publicerad artikel på den här utgåvan, samt ur Glowjakts och Glowscouts prisdata för marknadsuppgifterna. Siffrorna räknas om varje dygn.

Sparad version 2026-10-01 — siffrorna ändras inte. · beräkningsregel 2026-09-10 · Vilka observationer bygger siffran på?

Nyckeltal

3 398
Märken i underlaget#
62
Ursprungsländer#
14,7 %
Nordiskt ursprung#
499
11,6 %
Ursprung i Tyskland, Österrike eller Schweiz#
395
35,8 %
Från de tre största ursprungsländerna#
1 216

Märken per ursprungsland

AntalAndel
USA527
15,5 %
Frankrike373
11 %
Italien316
9,3 %
Tyskland310
9,1 %
Storbritannien302
8,9 %
Sverige244
7,2 %
Sydkorea221
6,5 %
Danmark136
4 %
Spanien128
3,8 %
Polen109
3,2 %
Finland67
2 %
Förenade Arabemiraten64
1,9 %
Schweiz62
1,8 %
Australien57
1,7 %
Tjeckien56
1,7 %
Nederländerna56
1,7 %
Norge50
1,5 %
Japan40
1,2 %
Kanada29
0,9 %
Österrike23
0,7 %
Turkiet20
0,6 %
Israel18
0,5 %
Grekland16
0,5 %
Belgien15
0,4 %
Bulgarien11
0,3 %

Ursprung mot marknad: antal märken som säljs på varje marknad

AntalSverigeNorgeDanmarkFinlandTyskland
USA527423300430364315
Frankrike373243144236206187
Italien31618179181161154
Tyskland31016977180155205
Storbritannien302237180250207171
Sverige244227185192179156
Sydkorea221172164171164136
Danmark13687811246673
Spanien1287747765856
Polen109100331029281
Finland673328315725
Förenade Arabemiraten645720525144