Glowpedia
Ur faktabasen · 2026-10-05

Var märkena kommer ifrån.

Till den aktuella analysen

Ursprungsländer för märkena i lexikonet, och hur ursprung hänger ihop med var märkena faktiskt säljs på de fem marknader vi bevakar.

Beräknat 2026-10-05 ur Glowpedias faktabas för de 3 501 märken som har en publicerad artikel på den här utgåvan, samt ur Glowjakts och Glowscouts prisdata för marknadsuppgifterna. Siffrorna räknas om varje dygn.

Sparad version 2026-10-05 — siffrorna ändras inte. · beräkningsregel 2026-09-10 · Vilka observationer bygger siffran på?

Nyckeltal

3 501
Märken i underlaget#
62
Ursprungsländer#
14,3 %
Nordiskt ursprung#
502
13,5 %
Ursprung i Tyskland, Österrike eller Schweiz#
474
36,9 %
Från de tre största ursprungsländerna#
1 291

Märken per ursprungsland

AntalAndel
USA530
15,1 %
Tyskland381
10,9 %
Frankrike380
10,9 %
Italien316
9 %
Storbritannien305
8,7 %
Sverige245
7 %
Sydkorea221
6,3 %
Danmark136
3,9 %
Spanien129
3,7 %
Polen109
3,1 %
Finland68
1,9 %
Förenade Arabemiraten64
1,8 %
Schweiz64
1,8 %
Australien58
1,7 %
Nederländerna57
1,6 %
Tjeckien56
1,6 %
Norge51
1,5 %
Japan40
1,1 %
Kanada29
0,8 %
Österrike29
0,8 %
Turkiet20
0,6 %
Israel18
0,5 %
Belgien16
0,5 %
Grekland16
0,5 %
Bulgarien11
0,3 %

Ursprung mot marknad: antal märken som säljs på varje marknad

AntalSverigeNorgeDanmarkFinlandTyskland
USA530424301431365318
Tyskland38116977180157269
Frankrike380243144237206194
Italien31618180181162154
Storbritannien305237180250207174
Sverige245227185191179157
Sydkorea221172164171164136
Danmark13687811246673
Spanien1297747765857
Polen109100331029281
Finland683328315726
Förenade Arabemiraten645720525144