Glowpedia
Ur faktabasen · 2026-10-06

Var märkena kommer ifrån.

Till den aktuella analysen

Ursprungsländer för märkena i lexikonet, och hur ursprung hänger ihop med var märkena faktiskt säljs på de fem marknader vi bevakar.

Beräknat 2026-10-06 ur Glowpedias faktabas för de 3 600 märken som har en publicerad artikel på den här utgåvan, samt ur Glowjakts och Glowscouts prisdata för marknadsuppgifterna. Siffrorna räknas om varje dygn.

Sparad version 2026-10-06 — siffrorna ändras inte. · beräkningsregel 2026-09-10 · Vilka observationer bygger siffran på?

Nyckeltal

3 600
Märken i underlaget#
62
Ursprungsländer#
13,9 %
Nordiskt ursprung#
502
15,5 %
Ursprung i Tyskland, Österrike eller Schweiz#
557
38,1 %
Från de tre största ursprungsländerna#
1 371

Märken per ursprungsland

AntalAndel
USA532
14,8 %
Tyskland458
12,7 %
Frankrike381
10,6 %
Italien318
8,8 %
Storbritannien305
8,5 %
Sverige245
6,8 %
Sydkorea221
6,1 %
Danmark136
3,8 %
Spanien129
3,6 %
Polen111
3,1 %
Finland68
1,9 %
Schweiz65
1,8 %
Förenade Arabemiraten64
1,8 %
Nederländerna58
1,6 %
Australien58
1,6 %
Tjeckien57
1,6 %
Norge51
1,4 %
Japan40
1,1 %
Österrike34
0,9 %
Kanada29
0,8 %
Turkiet20
0,6 %
Israel19
0,5 %
Belgien18
0,5 %
Grekland17
0,5 %
Bulgarien11
0,3 %

Ursprung mot marknad: antal märken som säljs på varje marknad

AntalSverigeNorgeDanmarkFinlandTyskland
USA532424301431365318
Tyskland45816977180157269
Frankrike381243144237206194
Italien31818180181162154
Storbritannien305237180250207174
Sverige245227185191179157
Sydkorea221172164171164136
Danmark13687811246673
Spanien1297747765857
Polen111100331029281
Finland683328315726
Schweiz654623434339