Glowpedia
Ur faktabasen · 2026-10-13

Var märkena kommer ifrån.

Till den aktuella analysen

Ursprungsländer för märkena i lexikonet, och hur ursprung hänger ihop med var märkena faktiskt säljs på de fem marknader vi bevakar.

Beräknat 2026-10-13 ur Glowpedias faktabas för de 3 778 märken som har en publicerad artikel på den här utgåvan, samt ur Glowjakts och Glowscouts prisdata för marknadsuppgifterna. Siffrorna räknas om varje dygn.

Sparad version 2026-10-13 — siffrorna ändras inte. · beräkningsregel 2026-09-10 · Vilka observationer bygger siffran på?

Nyckeltal

3 778
Märken i underlaget#
63
Ursprungsländer#
13,3 %
Nordiskt ursprung#
502
18,6 %
Ursprung i Tyskland, Österrike eller Schweiz#
702
39,7 %
Från de tre största ursprungsländerna#
1 499

Märken per ursprungsland

AntalAndel
Tyskland578
15,3 %
USA536
14,2 %
Frankrike385
10,2 %
Italien325
8,6 %
Storbritannien307
8,1 %
Sverige245
6,5 %
Sydkorea221
5,9 %
Danmark136
3,6 %
Spanien132
3,5 %
Polen111
2,9 %
Schweiz78
2,1 %
Finland68
1,8 %
Förenade Arabemiraten65
1,7 %
Nederländerna62
1,6 %
Australien58
1,5 %
Tjeckien57
1,5 %
Norge51
1,4 %
Österrike46
1,2 %
Japan40
1,1 %
Kanada29
0,8 %
Turkiet20
0,5 %
Israel19
0,5 %
Belgien18
0,5 %
Grekland17
0,5 %
Bulgarien11
0,3 %

Ursprung mot marknad: antal märken som säljs på varje marknad

AntalSverigeNorgeDanmarkFinlandTyskland
Tyskland57816978180157472
USA536422301432365325
Frankrike385243144237206209
Italien32518180181162175
Storbritannien307238181251208178
Sverige245227186191180159
Sydkorea221172164171164137
Danmark13687811246673
Spanien1327847765862
Polen111100331029283
Schweiz784623434355
Finland683328315726