Glowpedia
Ur faktabasen · 2026-10-17

Var märkena kommer ifrån.

Till den aktuella analysen

Ursprungsländer för märkena i lexikonet, och hur ursprung hänger ihop med var märkena faktiskt säljs på de fem marknader vi bevakar.

Beräknat 2026-10-17 ur Glowpedias faktabas för de 3 819 märken som har en publicerad artikel på den här utgåvan, samt ur Glowjakts och Glowscouts prisdata för marknadsuppgifterna. Siffrorna räknas om varje dygn.

Sparad version 2026-10-17 — siffrorna ändras inte. · beräkningsregel 2026-09-10 · Vilka observationer bygger siffran på?

Nyckeltal

3 819
Märken i underlaget#
66
Ursprungsländer#
13,1 %
Nordiskt ursprung#
502
18,6 %
Ursprung i Tyskland, Österrike eller Schweiz#
712
39,7 %
Från de tre största ursprungsländerna#
1 517

Märken per ursprungsland

AntalAndel
Tyskland587
15,4 %
USA540
14,1 %
Frankrike390
10,2 %
Italien333
8,7 %
Storbritannien309
8,1 %
Sverige245
6,4 %
Sydkorea221
5,8 %
Danmark136
3,6 %
Spanien134
3,5 %
Polen111
2,9 %
Schweiz79
2,1 %
Finland68
1,8 %
Förenade Arabemiraten65
1,7 %
Nederländerna62
1,6 %
Australien60
1,6 %
Tjeckien57
1,5 %
Norge51
1,3 %
Österrike46
1,2 %
Japan40
1,1 %
Kanada29
0,8 %
Turkiet20
0,5 %
Belgien19
0,5 %
Israel19
0,5 %
Grekland17
0,5 %
Bulgarien11
0,3 %

Ursprung mot marknad: antal märken som säljs på varje marknad

AntalSverigeNorgeDanmarkFinlandTyskland
Tyskland58716978180157481
USA540422301432365334
Frankrike390243144237206226
Italien33318180181162192
Storbritannien309238182251208182
Sverige245227186191180160
Sydkorea221172164171164138
Danmark13687811246673
Spanien1347747765864
Polen111100331029283
Schweiz794623434357
Finland683328315726