Glowpedia
Ur faktabasen · 2026-09-20

Ursprung och ägande.

Till den aktuella analysen

Var märkena grundades korsat med var deras nuvarande ägarbolag hör hemma. Tillverkningsland saknas ännu i faktabasen och tas med när det harvestats. Talen gäller de märken som har ett ägarbolag med känt land och är andelar av märkena i urvalet — aldrig marknadsandelar.

Beräknat 2026-09-20 ur Glowpedias faktabas för de 3 245 märken som har en publicerad artikel på den här utgåvan, samt ur Glowjakts och Glowscouts prisdata för marknadsuppgifterna. Siffrorna räknas om varje dygn.

Sparad version 2026-09-20 — siffrorna ändras inte. · beräkningsregel 2026-09-10 · Vilka observationer bygger siffran på?

Nyckeltal

3 245
Märken i underlaget#
50,5 %
Har ett ägarbolag#
1 639
13,2 %
Ägarbolagets land känt#
427
57,1 %
Inhemskt ägda#
244
41,9 %
Utlandsägda#
179

Efter grundandeland

AntalAndelUtlandsägda
USA141
33 %
68
Frankrike60
14,1 %
28
Italien34
8 %
7
Storbritannien33
7,7 %
16
Tyskland31
7,3 %
13
Spanien19
4,5 %
7
Sydkorea19
4,5 %
3
Japan12
2,8 %
3
Norge9
2,1 %
1
Polen9
2,1 %
1
Sverige9
2,1 %
7
Danmark8
1,9 %
5
Förenade Arabemiraten7
1,6 %
0
Finland6
1,4 %
1
Australien4
0,9 %
4
Kanada4
0,9 %
4
Schweiz4
0,9 %
4
Grekland4
0,9 %
1
Ukraina3
0,7 %
0
Nederländerna2
0,5 %
2

Grundandeland × ägarbolagets land

AntalUSAFrankrikeStorbritannienItalienTysklandSpanienJapanSydkorea
USA141732518010171
Frankrike601132220710
Italien34061270000
Storbritannien33621710230
Tyskland31200218131
Spanien19420101200
Sydkorea19100100016
Japan1211001090
Norge900000000
Polen900000000
Sverige900002100
Danmark800001000