Glowpedia
Ur faktabasen · 2026-10-01

Ursprung och ägande.

Till den aktuella analysen

Var märkena grundades korsat med var deras nuvarande ägarbolag hör hemma. Tillverkningsland saknas ännu i faktabasen och tas med när det harvestats. Talen gäller de märken som har ett ägarbolag med känt land och är andelar av märkena i urvalet — aldrig marknadsandelar.

Beräknat 2026-10-01 ur Glowpedias faktabas för de 3 439 märken som har en publicerad artikel på den här utgåvan, samt ur Glowjakts och Glowscouts prisdata för marknadsuppgifterna. Siffrorna räknas om varje dygn.

Sparad version 2026-10-01 — siffrorna ändras inte. · beräkningsregel 2026-09-10 · Vilka observationer bygger siffran på?

Nyckeltal

3 439
Märken i underlaget#
49,3 %
Har ett ägarbolag#
1 696
12,7 %
Ägarbolagets land känt#
438
57,8 %
Inhemskt ägda#
253
41,3 %
Utlandsägda#
181

Efter grundandeland

AntalAndelUtlandsägda
USA142
32,4 %
68
Frankrike61
13,9 %
28
Italien38
8,7 %
8
Tyskland34
7,8 %
14
Storbritannien33
7,5 %
16
Spanien19
4,3 %
7
Sydkorea19
4,3 %
3
Japan13
3 %
3
Norge9
2,1 %
1
Polen9
2,1 %
1
Sverige9
2,1 %
7
Danmark8
1,8 %
5
Förenade Arabemiraten7
1,6 %
0
Finland6
1,4 %
1
Australien4
0,9 %
4
Kanada4
0,9 %
4
Schweiz4
0,9 %
4
Grekland4
0,9 %
1
Ukraina3
0,7 %
0
Nederländerna2
0,5 %
2

Grundandeland × ägarbolagets land

AntalUSAFrankrikeStorbritannienItalienTysklandJapanSpanienSydkorea
USA142742518010711
Frankrike611133220170
Italien38161300000
Tyskland34200220311
Storbritannien33621710320
Spanien19420100120
Sydkorea19100100016
Japan13110011000
Norge900000000
Polen900000000
Sverige900002010
Danmark800001000