Glowpedia
Ur faktabasen · 2026-10-06

Ursprung och ägande.

Till den aktuella analysen

Var märkena grundades korsat med var deras nuvarande ägarbolag hör hemma. Tillverkningsland saknas ännu i faktabasen och tas med när det harvestats. Talen gäller de märken som har ett ägarbolag med känt land och är andelar av märkena i urvalet — aldrig marknadsandelar.

Beräknat 2026-10-06 ur Glowpedias faktabas för de 3 600 märken som har en publicerad artikel på den här utgåvan, samt ur Glowjakts och Glowscouts prisdata för marknadsuppgifterna. Siffrorna räknas om varje dygn.

Sparad version 2026-10-06 — siffrorna ändras inte. · beräkningsregel 2026-09-10 · Vilka observationer bygger siffran på?

Nyckeltal

3 600
Märken i underlaget#
49,3 %
Har ett ägarbolag#
1 774
12,3 %
Ägarbolagets land känt#
444
57,9 %
Inhemskt ägda#
257
41,2 %
Utlandsägda#
183

Efter grundandeland

AntalAndelUtlandsägda
USA142
32 %
68
Frankrike62
14 %
28
Tyskland39
8,8 %
16
Italien38
8,6 %
8
Storbritannien33
7,4 %
16
Spanien19
4,3 %
7
Sydkorea19
4,3 %
3
Japan13
2,9 %
3
Norge9
2 %
1
Polen9
2 %
1
Sverige9
2 %
7
Danmark8
1,8 %
5
Förenade Arabemiraten7
1,6 %
0
Finland6
1,4 %
1
Australien4
0,9 %
4
Kanada4
0,9 %
4
Schweiz4
0,9 %
4
Grekland4
0,9 %
1
Ukraina3
0,7 %
0
Nederländerna2
0,5 %
2

Grundandeland × ägarbolagets land

AntalUSAFrankrikeTysklandStorbritannienItalienJapanSpanienSydkorea
USA142742510180711
Frankrike621134022170
Tyskland39302302311
Italien38160130000
Storbritannien33620171320
Spanien19420010120
Sydkorea19100010016
Japan13111001000
Norge900000000
Polen900000000
Sverige900200010
Danmark800100000