Glowpedia
Glowpedia/Parfym/Jil Sander
Parfym

Jil Sander

Jil Sander är ett tyskgrundat lyxmodehus, startat 1968 av designern med samma namn och i dag med huvudkontor i Milano, Italien.

Sekundära källor3 källor
Glowpedias redaktion· Publicerad 20 juli 2026· primärkällor: 0
Redaktionellt utvalda källor, sammanfattade med hjälp av AI.

⚑ Ingen primärkälla. Artikeln citerar ingen primärkälla (T1) — den bygger på oberoende och branschkällor (T2–T3).

Jil Sander
Jil Sander
Jil Sander
01 /
Sammanfattning

Översikt

Jil Sander är ett tyskgrundat lyxmodehus, startat 1968 av designern med samma namn och i dag med huvudkontor i Milano, Italien [6]. Märket byggde sitt rykte på avskalad, minimalistisk design och förknippas i hög grad med den "less is more"-estetik som präglade modet på 1990-talet. Vid sidan av kläder är huset känt inom beauty för sina dofter, en långlivad linje som tillverkas på licens av kosmetikkoncernen Coty.

Företaget är fortfarande aktivt. Det ägs av den italienska koncernen OTB, som förvärvade det i mars 2021 [6], och fortsätter att presentera säsongskollektioner vid sidan av ett förnyat doftprogram.

02 /

Ursprung & grundare

Huset lanserades 1968 av den tyska designern Jil Sander och visade sin första damkollektion i Hamburg 1973. Enligt företaget byggde märket på "en filosofi om ren design och en känslig balans mellan funktion och kreativitet", och skapade en garderob som det beskriver som "elegant, genomtänkt och bestående". En herrkollektion följde 1997, visad i Milano, där märket hade öppnat en showroom 1994 som blev dess kreativa och operativa bas.

Redaktionellt kom designern att kallas "the Queen of Less" — en källa inom vintagemode kallar henne "modets obestridda drottning av det rena" [8] — och hennes återhållsamma, högkvalitativa stil tillskrivs en stor del av äran för att ha gjort minimalismen till en allmänt accepterad estetik.

03 /

Historia & milstolpar

Efter att ha etablerat sig inom damkonfektion genom 1970- och 1980-talen börsnoterades företaget på Frankfurtbörsen 1989 [6]. Tillverkningen låg ursprungligen i Tyskland; 2005 stängdes den tyska produktionsanläggningen och all tillverkning flyttades till Italien [6]. Märket har sedan dess utökat med samarbeten, däribland projekt med Puma och glasögontillverkaren Oliver Peoples.

04 /

Ägande

Jil Sander har bytt ägare flera gånger. Prada Group förvärvade en andel på 75 procent 1999 och ökade den senare till 98 procent [6]. År 2006 såldes märket till investmentbolaget Change Capital Partners, och 2008 köptes det av den japanska koncernen Onward Holdings för 167 miljoner euro [6]. Den nuvarande ägaren, OTB Group, tog fullt ägande i mars 2021 [6]. Inom OTB står Jil Sander vid sidan av systermärken som Diesel, Maison Margiela och Viktor & Rolf.

05 /

Filosofi & positionering

Märket positionerar sig i lyxsegmentet av modet och betonar det som det kallar strävan efter "en långlivad stil utförd med exceptionellt hantverk och innovativa material". Identiteten kretsar kring renhet i formen, elegans i kombination med funktionalitet och återhållsamhet — samma minimalistiska känsla som företaget för över på sina dofter, beskrivna i märkets egen text som "sex minimalistiska, unisexa formler".

06 /

Produkter & innovation

Inom beauty är Jil Sander mest känt för sina parfymer. Företaget lanserade sin första damdoft, Jil Sander Pure, 1977 inom ett licensavtal med Coty [6]; en herrdoft följde 1981. (Wikipedias löptext daterar den första damdoften till 1977, medan samma artikels lista över milstolpar anger "1979: Första doften lanserad" — en mindre intern motsägelse i källan [6].) Den licensierade linjen växte till att omfatta flera långlivade dofter, bland dem Jil Sander Sun (1989), No. 4 (1991), Sport (2005) och Style (2006) [6]. Just Sun blev en av märkets mest kända dofter, särskilt på hemmamarknaden Tyskland.

Samarbetet med Coty går tillbaka till 1980-talet och förnyades senast i januari 2023 för tio år [7]. Coty beskrev förnyelsen som att den tar märket in i det globala ultra-premiumsegmentet för dofter "för första gången någonsin" [7]. Vid sidan av detta säljer huset en egen kollektion av sex unisexa eaux de parfum — Leaf, Miel, Black Tea, Earth, Coffea och Smoke — direkt via sin egen sajt, med påfyllningsflaskor. Företaget uppger att dessa förenar "botanik och teknik", med doften av aldehyder ställd mot naturliga botaniska ingredienser.

07 /

Erkännande

År 2011 fick märket Design Museums Brit Insurance Design Award [6].

08 /

Kontroverser

Grundarens förhållande till sitt eget märke visade sig bli turbulent efter Prada-förvärvet. Jil Sander lämnade företaget omkring 2000 efter kreativa meningsskiljaktigheter, återvände kortvarigt 2003 och slutade igen efter ungefär 18 månader [6]. Det kreativa ansvaret gick under de följande åren genom flera designers, däribland Raf Simons, Rodolfo Paglialunga och designduon Lucie och Luke Meier.

09 /

Nuläge

Jil Sander är ett aktivt lyxhus under OTB Groups ägande. Simone Bellotti utsågs till kreativ chef i mars 2025, och kollektionerna för vår/sommar och höst/vinter 2026 är aktuella. Doftverksamheten är likaså aktiv och omfattar både den Coty-licensierade linjen och den egna ultra-premiumkollektionen.

10 /
Ur faktabasen

Fakta & belägg

Belagda uppgifter ur Glowpedias faktabas — varje rad har en källa.

Tidslinje#

1968

Modehuset Jil Sander grundades av designern Jil Sander↗ jilsander.com

1973

Första damkollektionen presenterades i Hamburg↗ jilsander.com

1977

Första damdoften (Jil Sander Pure) lanserades under licens från Coty↗ en.wikipedia.org

1989

Börsnoterat på Frankfurtbörsen; doften Jil Sander Sun lanserades↗ en.wikipedia.org

1997

Första herrkollektionen presenterades i Milano↗ jilsander.com

1999

Prada Group förvärvade 75 % av aktierna (ökade senare till 98 %)↗ en.wikipedia.org

2005

Tysk produktionsanläggning stängdes; all produktion flyttades till Italien↗ en.wikipedia.org

2006

Change Capital Partners köpte varumärket från Prada↗ en.wikipedia.org

2008

Onward Holdings (Japan) förvärvade varumärket för 167 miljoner euro↗ en.wikipedia.org

2021

Förvärvades av OTB Group (mars 2021)↗ jilsander.com

2021

OTB Group förvärvade 100 % av ägandet↗ en.wikipedia.org

2025

Simone Bellotti tillträdde som Creative Director (mars 2025)↗ jilsander.com

Utmärkelser#

2011

Design Museum's Brit Insurance Design Award↗ en.wikipedia.org

Signaturprodukter#

Jil Sander Sun

Jil Sander Sun (1989)↗ en.wikipedia.org

Jil Sander Pure (first women's fragrance, 1977)

Företaget lanserade sin första damdoft, Jil Sander Pure, 1977↗ en.wikipedia.org

Jil Sander Black Tea (in-house haute-parfumerie line)

Jil Sander Black Tea 100 ml - 2620 kr↗ jilsander.com

Jil Sander No. 4

No. 4 (1991)↗ en.wikipedia.org

Kultstatus

Jil Sander Sun — Sun (1989) är en långlivad stapelvara i den licensierade doftserien Jil Sander och rankas bland varumärkets mest kända dofter, särskilt på hemmamarknaden Tyskland.↗ en.wikipedia.org

Nyckelingredienser#

aldehydernaturliga botaniska ingredienser↗ jilsander.com

Omnämnd i#

2023

WWD — Coty och Jil Sander förnyade sitt licensavtal för dofter i januari 2023 för 10 år, varvid varumärket går in i det globala ultra-premiumsegmentet för dofter.↗ wwd.com

11 /
Källbelagt

Certifieringspass

Vad varje certifierings- och egen uppgift vilar på: källan, vems webbplats den ligger på, och vad som behöver granskas.

Egna påståenden
refillableKälla på märkets egen webbplats

”Jil Sander Leaf Refill 200 ml - 3300kr”↗ jilsander.com

Ingen av dessa uppgifter är kontrollerad mot certifieringsorganens register. Uppgifterna observerades 12 juni 2026.

12 /
Marknadsdata

Var du köper

I Sverige just nu

Jil Sander enligt Glowjakts prisdata för Sverige, observerad 19 okt. 2026. Butikerna listas utan ersättning.

70produkter
51i lager
5butiker
6på rea
Prisspann89 kr – 1 389 kr · median 305 kr
KategorierParfym 52Kropp & Bad 18
Billigast just nuJil Sander Sport for Women Duschtvål för Kvinnor 150 ml — 89 kr hos Notino
Säljs avFlaconi, Notino, You.se, Stylingagenten, Beautycos

Fler märken i Sverige →

Alla 70 produkter på glowjakt.se

Priser hämtas från Glowjakt och uppdateras dagligen. Glowpedia får ingen ersättning för klick.

13 /
Ingrediensdata

Ingredienser i sortimentet

Nyckelingredienser i Jil Sanders sortiment, ur innehållsförteckningarna för 53 av 70 produkter i Sverige.

Andelar
4 %
parfymfria
100 %
utan identifierade djurbaserade ingredienser
4 %
utan träff i gruppen ”kan påverka känsliga”

Andel av produkterna med känd innehållsförteckning. ”Utan identifierade” betyder att inget matchat våra ingrediensgrupper, inte att produkten är fri från dem. · glowjakt.se

14 /
Kategorijusterat

Ingredienser per kategori

Andel produkter utan identifierad parfym, djurbaserat eller kontroversiellt — per kategori, jämförd med samma kategoris utbud på glowjakt.se. Så jämförs hudvård mot hudvård, inte mot doft.

Parfym · Womens edp

12 av 15 med analyserad INCI

För få produkter med analyserad INCI för en jämförelse — visar antal.

Parfym · Womens edt

12 av 16 med analyserad INCI

För få produkter med analyserad INCI för en jämförelse — visar antal.

Kropp & Bad · Shower gel

7 av 8 med analyserad INCI

För få produkter med analyserad INCI för en jämförelse — visar antal.

Parfym · Unisex edp

5 av 7 med analyserad INCI

För få produkter med analyserad INCI för en jämförelse — visar antal.

Räknat per EAN på produkter med analyserad INCI enligt vår ingredienskarta. ”Utan identifierad” betyder ingen träff i kartan — inte verifierad frånvaro, veganstatus eller garanti. Storlekar och nyanser räknas separat.

15 /
Se även

Relaterade märken

16 /
Referenser

Källor

T1 primär · T2 sekundär · T3 notis
  1. [6]T3en.wikipedia.org/wiki/Jil_Sander_(company)Wikipedia
  2. [7]T3wwd.com/beauty-industry-news/fragrance/coty-jil-sander-renew-license-1235467536/wwd.com
  3. [8]T3blue17.co.uk/vintage-blog/minimal-designers-jil-sander/blue17.co.uk